NA ANTENIE: W środku dnia
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Hałas i szum też szkodzą

Publikacja: 02.10.2015 g.12:20  Aktualizacja: 26.10.2015 g.12:44
Poznań
Jakie dźwięki towarzyszą nam na co dzień? Czy nieustający szum i hałas, który nas otacza, uzależnił nas do tego stopnia, że w ogóle nie brakuje nam ciszy?
usta głos twarz kobiety krzyk - Fotolia.pl
/ Fot. (Fotolia.pl)

Co słychać wokół nas? Pytanie "co słychać" - zadali studenci poznańskiej muzykologii. Wyszli na ulice, by zapytać ludzi o audiosferę - czyli dźwięki, które nas otaczają. Badania pokazały, że nie skupiamy się na tym co wokół nas brzmi, warczy, huczy, świszczy i gra. Jeśli już na coś zwracamy uwagę to jest to dźwięk przejeżdżających tramwajów. Ale w sumie to już chyba nie zwracamy uwagi na towarzyszący nam codzienny gwar - oto wnioski studentek Stefanii Zielonki, Alicji Zabrockiej i ich opiekunki naukowej Ewy Szajber.

Studentom muzykologii nie udało się dowiedzieć od poznaniaków jakie dźwięki słyszą na co dzień. Czy przebywając ciągle szumie i gwarze jesteśmy na nie odporni? Nasz reporter był wieczorem na Starym Rynku w Poznaniu. To m.in. tam swoje badania prowadziły studentki muzykologii. I sam zapytał spotkanych poznaniaków - co słychać?

Hałas towarzyszy ludziom zaledwie od kilkudziesięciu lat. Przez wieki żyliśmy w ciszy. Wszystko zaczęło się od kołchoźników grających w chłopskich i robotniczych mieszkaniach sowieckiej Rosji. Po wojnie propaganda krzyczała na ludzi również w Polsce. Głośniki do radiowęzłów produkowała - jako pierwsza - Fabryka Głośników i Megafonów we Wrześni.

Powojenny rozwój Europy związany jest z szumem informacyjnych i hałasem. Coraz więcej samochodów, wieczne remonty, krzyki, nawoływania, zabawy, imprezy, coraz lepszy sprzęt muzyczny, słuchawki na uszach - czy mamy w ogóle możliwość wyciszenia się? Na pewno warto spróbować. - Bo najbardziej twórcza jest cisza - mówi psycholog i psychoterapeuta Sabina Sadecka.

Wracamy do domu i włączamy telewizor. Jedziemy samochodem i słuchamy radia. Na plażę zabieramy smartfona z dostępem do serwisu Youtube. Nie chcemy przebywać w ciszy. Może cisza nas przeraża? Czy jesteśmy tak uzależnieni od hałasu i szumu, że boimy się ciszy i myśli, które wtedy nas nachodzą? Czy można nauczyć się przebywać w ciszy - i co nam to daje?

Mistrzami ucieczki od ciszy są mieszkańcy Nowego Yorku. Szymon Lubarski przez kilka lat uczył się tańca w Stanach Zjednoczonych. Wrócił do Poznania, by założyć szkołę tańca Freda Astaire'a. Mówi swoim uczniom, że w tańcu najważniejsza nie jest muzyka - ale cisza. Kiedy cisza jest ważna i gdzie ją znaleźć?

Dobrze jest czasem wspólnie pomilczeć. Milczenie to taka zdrowa cisza. Ale jest druga strona ciszy. Ta gorsza, jeśli używamy ciszy do karania drugiego człowieka. 

Czy szukają Państwo ciszy? Gdzie można ją znaleźć w mieście? Czy cisza może być budująca? Kiedy mieli Państwo problem i rozwiązanie znalazło się dopiero, gdy usiedliśmy spokojnie w ciszy ?

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 4
Janusz 02.10.2015 godz. 14:40
Rychu nie zawracal tylka tymi niemcami ,jedz tam i nie wracaj nigdy .
Rychu 02.10.2015 godz. 12:41
W Berlinie koło Bramy Brandemburskiej jest specjalny pokój ciszy, gdzie można za darmo wejść, rozłożyć się na poduszkach i poleżeć z godzinkę w specjalnie wyciszonym pomieszczeniu.
Janikolas 02.10.2015 godz. 12:33
RADIOWCY na temat halasu to dziwne .hi , hi . przecizez Wam chodzi o to zeby sluchac , sluchac Radia Merkury .
eko-akustyk 02.10.2015 godz. 12:26
Wydział Ochrony Środowiska UM powinien nadal prowadzić monitoring hałasu w mieście. Może zapytacie dyr. Kurka lub Szczepanowskiego jak to wygląda? Zdaje się około 85 proc. Poznania jest ma w dzień przekroczone normy hałasu. W nocy chyba połowa. Markety w mieście, dostawy nocą - kto na to pozwala? Dlaczego nie możemy w nocy spać? Dlaczego karetki pogotowia wyją także nocą?